Vi vil gerne informere jer om, at den nye lovgivning om producentansvar for visse engangsplastprodukter træder i kraft den 1. januar 2025jf. BEK nr. 904 af 28/06/2024.
Vi vil gerne informere jer om, at den nye lovgivning om producentansvar for visse engangsplastprodukter træder i kraft den 1. januar 2025,

Fra 1. januar 2025 pålægges fødevarebeholdere, drikkebægre og letvægtsposer et gebyr. Gebyret skal gå til oprydning af plastik i havet og på land. Tiltaget skal fremme ansvarligt forbrug og reducere plastforurening.

Det er vigtigt at bemærke følgende:

    • De vådservietter vi leverer, er udelukkende beregnet til erhvervsbrug og er derfor ikke omfattet af den nye lovgivning.

    • Ansvaret for indpakningsposer og -folier påhviler påfylderen og ikke producenten. Derfor vil vi ikke opkræve et gebyr for disse produkter, selvom de potentielt kunne være omfattet

Hos Bunzl Distribution Danmark har vi fokus på følgende engangsplastprodukter:

 

Produktkategori Bemærkning
Fødevarebeholdere Beholdere, der er designet til direkte fortæring, når de er beregnet til én portion uden yderligere tilberedning. Vi leverer også tilhørende låg til disse beholdere, som ligeledes er omfattet af lovgivningen ifølge Dansk Producentansvar.
Drikkevarebeholdere Beholdere op til tre liter, herunder drikkeflasker og kompositemballage til drikkevarer, men ekskluderer beholdere af glas eller metal med plastlåg.
Drikkebægre Alle drikkebægre, der indeholder plast, inklusive kapsler og låg til disse, såfremt de indeholder plast.
Letvægtsposer Typisk anvendt som bæreposer i detailhandlen.
Indpakningsposer og – folier Påfylders ansvar at sætte gebyr på omfattede produkter i kategorien. Husk det kun omfatter indpakningsposer og -folier til direkte fortæring.
Vådservietter Bunzl sælger udelukkende til erhvervsbrug og vil derfor ikke opkræve på vådservietter.

Fra 1. januar opkræves I gebyret separat på omfattede engangsplastprodukter og vi står for at indbetalingen til VANA, som er vores kollektiv ordning. Formålet med denne lovgivning er at reducere plastaffald i naturen, hvilket er en del af EU’s miljømål. Vi anbefaler, at I gennemgår jeres produktportefølje for at sikre overholdelse af de nye krav og deadlines. 

Vi står til rådighed for at hjælpe jer med at navigere i de nye regler og deres indvirkning på jeres forretning.

Skulle I have spørgsmål, er I velkomne til at kontakte os.

 

FN verdensmaal